Село Коритне

 

Коритне -  це край, який поєднує в собі середньовічну загадковість і багатство культур, пам’ятки старовини, ідеально вписані в зелень пейзажів, місцеву екзотику та обряди. Село славиться своїм затишком, великою кількістю своїх традицій, особливими стравами, цілющими водами, сприятливим кліматом та привітними життєрадісними людьми. Лісисті горби, дзюркотлива річка, квітучі сади, щедрі городи роблять його одним з найкрасивіших куточків Буковини.


Точної дати появи поселення на території села немає, але на основі археологічних досліджень в урочищі Золота Балка відомо, що люди жили тут біля 3-4 тисяч років тому.

 

Село вперше згадується в документі 13 грудня 1433 року під назвою Вилавче. На території Коритного та його околиць виявлені поселення трипільської культури та доби раннього заліза.

 

Розташоване на злитті річок Бережниця і Бережонка, здалеку воно нагадувало вила, тому й називали Вилавче. Пізніше та частина села, що пішла вверх понад р.Бережницею, дістала назву Бережниця, а та, що пішла по обидва боки р.Бережонки – Бережонка. Ту частину Вилавча, що розросталася вздовж видовженої долини – корита, злитих обох річок в одну , почали називати Коритне.

 

Коритне сягає своїми коренями у сиву давнину і вперше згадується в документах 13 грудня   1433 року під назвою Вилавче. На його території та найближчих околицях (Золота Балка) виявлені поселення трипільської культури та доби раннього заліза. З 1946 року село називається Коритне. Про походження назв села розповів житель села Георгій Курик, 1900 року народження: «Дві річці – Бережниця та Бережонка -  утворюють вила, тому й село називали Вилавче. Пізніше та частина села, що пішла вверх понад р.Бережницею, дістала назву Бережниця, а та, що пішла по обидва боки  р.Бережонки – Бережонка. Ту частину Вилавча, що розросталася вздовж видовженої долини – корита, злитих обох річок в одну, почали називати Коритне».

 

Коритне (до 1946 р.— Вилавче) — село, центр сільської ради. Розташоване на правому березі річки Черемошу, у розвилці її приток Бережниці і Бережонки, за 27 км від райцентру. З півдня село оточують передгір'я Карпат. До найближчої залізничної станції Банилів — 5 км. Населення — 3307 чол. Сільській раді підпорядковане село Бережонка.

 

В 1848 році у відповідь на заклик Лук'яна Кобилиці в селі відбулося повстання. В 80-х роках XIX століття у Вилавчому перебував український письменник Ю. Федькович. 1914 року жителі села повстали проти місцевого поміщика.

 

У Великій Вітчизняній війні брало участь 43 жителі села. Воїнам-односельчанам, що загинули в боротьбі з окупантами, в день 20-річчя Перемоги над фашистською Німеччиною відкрито пам'ятник.

 

Почесні  громадяни.
Вихідцями з села є: поет Василь Лелек, оперний співак Петро Ончул, професори Михайло Курик та Василь Ластовецький, владика Онуфрій – настоятель Троїцько – Кафедрального Собору в Чернівцях.

 

Освітні заклади
На території ради діють:
-Коритненська ЗОШ І-ІІІ ст.;
-Бережонська ЗОШ І-ІІ ст.
В селі Коритне функціонує дошкільний навчальний заклад розрахований на 64 дитини.

 

Охорона здоров’я.
У  селі  Коритне  - лікарська  амбулаторія.
У селі  Бережонка  -  фельдшерсько – акушерський пункт.


Культура, спорт, туризм.
На території  ради діє будинок культури на 500 посадочних місць. Клуб с.Бережонка  на  200 посадочних місць. Функціонують дві сільські бібліотеки. Є сільський стадіон.

 

Об’єкти культового призначення:
  Свято – Миколаївська  церква  с.Коритне
  Івано –Богословська церква с.Бережонка
  Церква Адвентистів Сьомого Дня.