Село Банилів

 

Банилів – одне з найдавніших сіл Буковини. Перша згадка датується у 1433 році у грамоті О.Доброго - молдавського воєводи. Є версії походження його назви. Перша: назва села походила від молдавських грошей « бань», які збирали турки на сторожовому посту. Друга: від турецького слова « бан», що означає « намісник» ( при перекладі нашою мовою)


В архівних документах зазначається, що село вже існувало за часів Шипинської землі, а це ХІУ століття.
Знаходячись на кордоні двох держав, Банилів тривалий час був центром боротьби між польськими королями та молдавськими воєводами. У 1538 р. Буковина потрапляє під панування султанської Туреччини. Тому у Банилові й по сьогодні є « Турецька» дорога і « Турецький» сторожовий пост. З 1775 року Банилів ходив до складу імперії Габсбургів. У 1986 році у Банилові Руському відкрито поштове відділення. В кінці 90-років ХІХ століття було відкрито залізничну станцію.

 

В період першої світової війни Банилів був ареною бойових дій між австрійською і російською арміями.
8 квітня 1944 року радянські війська ввійшли у Руський Банилів. Всього брало участь у війні проти фашистів біля 300 жителів. 53-є загинуло та пропало безвісті. За бойові заслуги 5-ть чоловік нагороджено орденом Червоного Прапора, 3-є орденом Слави ІІІ ст.., 14 односельців нагороджені медаллю « За відвагу»., решта нагороджені іншими медалями.

 

У 1950 році було створено колгосп ім. Ю.Федьковича, в селі почала працювати семирічна школа, в цьому ж році була відкрита амбулаторія. У 1952 році на річці Млинівка було побудовано гідроелектростанцію.
До складу Банилівської сільської ради відносяться два населених пункти – Банилів та Бережниця. Всього 4555 га, площа населених пунктів 999,9 га.

 

Село Банилів розташоване у річковій долині річки Черемош за 18 км від м.Вижниця, 14 км від м.Вашківці та 55 км від Чернівців. Село Бережниця розташоване у передгір»ях Карпат на відстані 25 км від районного центру м.Вижниця та 59 км. від обласного центру м.Чернівці. З обласним та районним центрами село з»єднує залізниця та автомагістраль державного значення. Межує село на північному заході по річці Черемош з Івано-Франківською областю, Снятинським районом, частково селом Рибне, Попельники та частково Тучапи. На південному заході з селом Мілієво та Кибаки, на південному сході з селом Слобода-Банилів.

 

Почесні громадяни.
Почесними громадянами села можна назвати:
Володимира Репту – митрополита Буковини у 1902-1926 р, Михайла Мензака –Архієпископа Омського і Тюменського, Івана Дощівника- письменника і педагога, Йосипа Тодосія Сележана- доцента Чернівецького національного університету, Тараса Никулу – академіка, дійсного члена Української Академії наук, Скаб ( Андрюк ) Марію Василівну-доктора філологічних наук , Луспенника Дмитра Дмитровича – кандидата Юридичних наук, голову судової колегії Харківської області, Остафійчука Василя Георгійовича – заслуженого артиста України Миколаївського драматичного театру, братів Колотило Михайла, Миколу - кандидатів хімічних наук.     

 

Освітні заклади
На території сільської ради розташовані та працюють два загальноосвітніх навчальні заклади: Банилівська ЗОШ І-ІІІ степенів та Бережницька НВК ЗОШ І-ІІ ступенів.

В с.Банилів функціонує дошкільний навчальний заклад, який розрахований на 63 дитини. Працює музична школа.

 

Охорона здоров’я та соціальна допомога
На території сільської ради працює медична амбулаторія сімейної практики і медицини (с.Банилів), яка має у наявності автомобіль швидкої допомоги та фельдшерсько-акушерський пункт в с.Бережниця, які повністю укомплектовані медичними кадрами і при потребі надають допомогу всім верствам населення. В селі стабільно працюють два стоматологічні кабінети. Працюють 3 аптеки.

 

Культура, спорт, туризм
На території сільської ради працює Народний дім с.Банилів та клуб с.Бережниця. Функціонують 2 бібліотеки (одна в с.Бережниця і одна в с.Банилів). При народному домі створений народний фольклорний колектив «Банилівська толока» під керівництвом Мазуряка В.М., який приймає участь в усіх заходах, які проводяться в селі, районі, області та за її межами.

 

В Народному домі с.Банилів працює музей історії села. Перша кімната музею охоплює історію села від кам”яного віку до кінця ХІХ століття. Друга кімната музею охоплює період початку ХХ ст.. до 1940 р. У четвертій малій кімнаті, розміщений інтер’єр кімнати кінця ХІХ – початку ХХ століття. Експонати представлені в експозиційних залах музею.

 

На території села біля школи знаходиться спортзал, прекрасний стадіон з бітумними біговими доріжками, футбольне поле, волейбольна і баскетбольна площадки.

 

Об’єкти культурного призначення
На території сільської ради зареєстровані 4 релігійні громади.
 с.Банилів:
1. Церква Успіння Пресвятої Богородиці Українського патріархату;
2. Церква Свято-Миколаївська Чернівецько-Буковинської єпархії;
3. Молитовний Дім АСД.
с.Бережниця:
4. Михайлівська церква Чернівецько-Буковинської єпархії.

 

На території села знаходяться православний, єврейський та польський цвинтарі.