серпня 2012

31 серпня 2012

Місто Вижниця

 

Вижниця - місто районного значення Чернівецької області, районний центр розташований біля підніжжя Карпат в північно – західній частині області за 72 км. від обласного центру. В історичних документах відоме ще з 1501 року. Розташоване над Черемошем, біля підніжжя гір, її називають ворітьми у Карпати. Тут у 1869-1872рр. жив і працював український письменник – демократ Ю.А. Федькович (зберігся його будинок). В місті жив український художник, письменник і громадський діяч К.Н. Устянович (1900), бували І.Я.Франко (1884), Леся Українка (1901), М.М. Коцюбинський (1884), О.Ю.Кобилянська. На початку ХХ століття у 1908 році саме тут була відкрита перша українська гімназія на Буковині.

Місто Вашківці

 

Вашківці ( До другої половини ХІХ ст. паралельна назва Васківці) – місто розташоване на правому березі р. Черемош притоки Пруту. Згідно народного переказу , назва Вашківці виникла від імені Івашко (Васько, Василь), який був першим поселенцем і засновником населеного пункту. Перша письмова згадка про Вашківці належить до 30-х років ХV століття. З неї довідуємося, що 15 червня 1431 року вони були куплені якимось Купчичем у боярина Немирка.

Селище міського типу Берегомет

 

Cелище Берегомет розташоване у районі низькогір`я, яке піднімається двохсотметровим уступом перед горами. Його територія входить у внутрішню зону Передкарпатського прогину, і складки розчленували поперечну долину, яка в свій час була сформована річкою Сірет і зараз має вигляд широкої терасової рівнини. Сама назва селища походить від назви слова Берегомет, тобто місце де берег річки Серет наметається чи зметається водою. Берегометська селищна рада свою діяльність розпочала у 1940 році, їй підпорядковано два населені пункти: село Берегомет та село Заріччя. Селище Берегомет поділено на кути Заріччя, Зубринець, Випчина, Нижні і Верхні Дарії, Стебник, Сухий, Згари, Підкрай, Чорнівка. Протікають річки Сірет, Лукавчик, Міхідра.
Дата заснування селища ХV століття. День селища – третя неділя вересня. В 1966 році село Берегомет перейменовано в селище міського типу Берегомет. Загальна площа території селищної ради складає 11 616 га. Населення – 11161 чол., 3 800 дворів. Центр селищної ради розташований на відстані 60 км від обласного центру міста Чернівці і 18 км від міста Вижниця. Протяжність селища 12 км. На території селища знаходиться 83 вулиці з провулками протяжністю близько 150 км.

Село Багна

 

Село утворено в 1650 році. Перші поселенці прийшли з с Яворова , що на Галичині і забудовували переважно горби і біля потоків, обминаючи болотяні місця. Згодом будівель ставало більше, обживали рівнину, бо тут родив хліб. Назвали село так як називалася рівнина - Багна. Знаходиться в гарному мальовничому місці. З усіх сторін оточують ліси. Гори захищають від західних вітрів.

Село Банилів

 

Банилів – одне з найдавніших сіл Буковини. Перша згадка датується у 1433 році у грамоті О.Доброго - молдавського воєводи. Є версії походження його назви. Перша: назва села походила від молдавських грошей « бань», які збирали турки на сторожовому посту. Друга: від турецького слова « бан», що означає « намісник» ( при перекладі нашою мовою)

Село Виженка

 

Там, де води звивистої Виженки зливаються з бурхливим Черемошом, в оточені зелених верхів розташоване багате на історичні пам’ятки село Виженка. Хоча вперше село згадується в документах XVIII століття, старі люди зберегли у своїй пам’яті прадавній переказ, що саме тут верховинці перетяли шлях диким татарським ордам. Як ненажерлива гусінь, каже легенда, сунула татарва, нищачи все живе. Людям доводилось відступати все далі й далі в Карпати. І ось тут, де гірський потік Лісківець впадає у Виженку, волелюбні горяни вирішили або відбити ворога, або загинути.

Село Долішній Шепіт

 

Село Долішній Шепіт утворено в 1490 році. Село розташоване в долині річки Сірет. Воно з усіх боків оточене горами. Від східних вітрів його захищають гори Томнатик і Лисничка. З півдня височать Магура та Плеща. На заході піднімається Фрунтя. На півночі долину замикає гора Мочарка. Гори увінчені віковими буками, вічнозеленими ялинами і смереками. Ця гірська територія довгий час була незаселеною.

Село Замостя

 

Перша історична згадка про село Замостя датується 1436 роком. Історія нашого населеного пункту сягає в сиву давнину. Як свідчать архівні матеріали, що найдавніше поселення на території Вижницького району було на місці сучасного села Замостя палеолітична стоянка, датована 40-12 тисяч років тому. А всього на берегах Черемоша, Пруту і Дністра було виявлено понад 130 палеолітичних стоянок, більшість з яких існували у всіх районах області.

Село Іспас

 

Населений пункт Іспас розташований в передгір’ї Карпат по правому березі річки Черемош. Перша писемна згадка про село Іспас появилась в 1499 році. Свою діяльність Іспаська сільська рада розпочала 5.07.1940 року.

Село Карапчів

 

Село Карапчів  засновано 1499 року. Розташоване у лісистій місцевості передгір’я Карпат біля річки Глибочок (чорна ріка) на відстані 35 км від районного центру м.Вижниця. Середня висота над рівнем моря – 311 км. Сама назва с.Карапчів вперше зустрічається в історичних записах в грамоті від 08 лютого 1595 року.