У Вижницькому районі запроваджено премію імені Темістокля Вірсти

Virsta 2   У Вижницькому районі запроваджено щорічну премію імені Темістокля Вірсти. Дане рішення було прийнято на засіданні вісімнадцятої сесії районної ради VI скликання. Премія присуджується щорічно на конкурсній основі за творчі досягнення у попередньому році переможцям конкурсів, фестивалів, виставок з числа учнівської, студентської молоді та працівників навчальних закладів, установ, організацій, закладів культури, творчих спілок, асоціацій, які діють у галузі культури району.

Щороку спільним розпорядженням голови райдержадміністрації та голови районної ради присуджуються три премії по 1000 гривень до Дня працівника культури та аматорів народної творчості.

На здобуття премії можуть бути висунуті як окремі особи, так і колективи. Для розгляду та відбору претендентів на здобуття Премії районною державною адміністрацією утворюється Комітет з присудження премії імені Темістокля Вірсти.

 

Довідка: ТЕМІСТОКЛЬ ВІРСТА — художник, архітектор, громадський діяч, який доклав чимало зусиль для зміцнення українсько - французьких мистецьких взаємин.

 

Темістокль Вірста знаний у світі художник. З 1950 року мешкає і творить у Парижі. Працював з такими класиками, як Бранкузі, Матьйо, членами знаменитої групи «Кобра». Т.

 

Вірста заснував у Парижі міжнародну асоціацію «Фенікс», яка організовує українсько-французькі виставки в паризькому Монсурі, що на вулиці Од.

 

Упродовж 1997—1998 років репрезентував у ряді міст України, у тому числі і в Києві, виставки своїх робіт, які одержали високі оцінки критики.

 

Багато своїх творів Т.Вірста подарував музеям України, підтримує матеріально Вижницьку мистецьку школу.

 

Починаючи з 1950-х років, Т. Вірста створює пластичну культуру нефігуративізму. Малярство Вірсти демонструє високі технічні можливості, багату мистецьку палітру, метафоризм мислення і постійні пошуки в галузі форми.

 

Систематично виставляється у Парижі (в галереї Арлет Шабо), а також у Швейцарії, Бельгії, Данії, Італії, Канаді, США, Японії.                  

Почесний академік Національної академії мистецтв України (2004)

 

1923 — народився 15 жовтня у с. Іспас, тепер Чернівецької обл. .

 

Після закінчення гімназії тікає від сталінського терору й опиняється в Румунії, потім у Югославії, Італії, звідки потрапляє до Парижа.

 

З 1951 — живе в Парижі. Вивчає мистецтво скульптури у К. де Ляпер'єр (в Академії Левів). Підтримує постійні зв'язки з Україною.

 

1997—1998 організував і показав в Україні виставки своїх творів.

 

2000 — організував у штаб-квартирі ЮНЕСКО виставку «Українські художники у Франції. 1908—1960».

 

2003 — відсвяткував 80-річний ювілей, що широко відзначався громадськістю України і Франції.

 

2004 — володар премії «Прометей-Престиж» (у номінації «Митець року», Київ, 2004).

 

Нагороджений: орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2003).