Вижницька районна військова адміністрація
Чернівецька область
Логотип Diia Державний Герб України
gov.ua Державні сайти України
  Пошук

«Доступні ліки» (програма реімбурсації)

Що таке «реімбурсація»? 

Реімбурсація – це механізм відшкодування державою вартості лікарських засобів.

Ліки за програмою реімбурсації «Доступні ліки» можна отримати тільки за електронним рецептом, виписаним сімейними лікарями/терапевтами через електронну систему охорони здоров’я (ЕСОЗ).

Як отримати «доступні ліки»?

- Пацієнт записується та приходить на прийом до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким у нього підписана декларація (якщо звернення не вперше, то телефонує лікарю).

- Лікар проводить прийом і виписує е-рецепт в електронній системі охорони здоров’я.

- На мобільний телефон пацієнта приходить СМС з унікальним номером рецепта та кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці.

- Пацієнт йде у будь-яку зручну для нього аптеку, що бере участь у програмі «Доступні ліки». Перелік таких аптек є на сайті НСЗУ

- В аптеці пацієнт повідомляє працівникові аптеки 16-значний номер рецепта будь-яким доступним шляхом: диктує усно, надає надруковану інформаційну пам’ятку або записку із виписаним на неї номером рецепта, показує увімкнений екран свого телефону з відкритим СМС тощо.

- Фармацевт пропонує пацієнту наявні лікарські засоби на вибір – спочатку безоплатні, а потім з доплатою.

На лікування яких захворювань поширюється реімбурсація?

«Доступні ліки» поширюються на лікування наступних захворювань:

серцево-судинні захворювання;

бронхіальна астма;

діабет ІІ типу;

цукровий та нецукровий діабет (з 1 жовтня 2021 року);

розлади психіки та поведінки (з 1 жовтня 2021 року);

епілепсія (з 1 жовтня 2021 року).

Які ліки Ви можете отримати безкоштовно або з частковою оплатою?

Реєстр лікарських засобів, що підпадають під програму «Доступні ліки» (реімбурсацію), затверджує МОЗ України.

Станом на 04.10.2021 діє два реєстри лікарських засобів, які підлягають реімбурсації:

Реєстр № 1 Реєстр № 2
1 Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації, станом
на 05 серпня 2021 року, затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України від 10.08.2021 № 1705 (далі – Реєстр № 1) (Переглянути перелік лікарських засобів можна за посиланням: https://cutt.ly/HEJ0Y43).
2. Реєстр лікарських засобів, які підлягають реімбурсації за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення, станом
на 01 жовтня 2021 року, затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я України від 27.09.2021 № 2077 (далі – Реєстр № 2) (Переглянути перелік лікарських засобів можна за посиланням: https://cutt.ly/1EJ0fGv ).
11 серпня 2021 року набрав чинності Реєстр № 1. До оновленого реєстру увійшло 293 препарати, з них 16 - для лікування бронхіальної астми, 51 - для лікування цукрового діабету II типу, 226 - для лікування серцево-судинних захворювань, в тому числі, для первинної та вторинної профілактики інфарктів та інсультів,.
Із 293 препаратів 70 є безоплатними для пацієнтів, інші – з невеликою доплатою. Найдешевший препарат, що на 100% відшкодовує держава, коштує 6,28 грн, найдорожчий – 548,19 грн.
У реєстрі майже половина препаратів іноземного виробництва – 119 торгових найменувань ліків. 23 із 70 повністю безоплатних препаратів – іноземного виробництва.
Реєстр № 2 складається з двох частин:
- лікарські засоби, крім препаратів інсуліну - тобто ліки для лікування в амбулаторних умовах нецукрового діабету та розладів психіки та поведінки, епілепсії;
- препарати інсуліну - для лікування в амбулаторних умовах цукрового діабету.
До Реєстру № 2 включено 138 нових препаратів. З них:
5 для лікування нецукрового діабету (МНН «Десмопресин»), всі безоплатні; 57 - для лікування розладів психіки та поведінки, епілепсії, з них 18 - повністю безоплатні. (МНН -  «Амітриптилін», «Вальпроєва кислота», «Галоперидол», «Карбамазепін», «Клозапін» «Ламотриджин», «Рисперидон», «Флуоксетин»); 76 - це препарати інсуліну. А саме: 22 препарати, з яких 14 безоплатних - інсуліни та аналоги для ін’єкцій швидкої дії; 16 препаратів, з яких 11 безоплатних - інсуліни та аналоги для ін’єкцій середньої тривалості дії; 22 препарати, з яких 14 безоплатних - комбінації інсулінів середньої і тривалої дії для ін’єкцій з інсулінами швидкої дії; 16 препаратів, з яких 8 безоплатних - інсуліни та аналоги для ін’єкцій тривалої дії.

Матеріал підготовлено з відкритих офіційних джерел Міністерства охорони здоров’я України та Національної служби охорони здоров’я України.

За більш детальною інформацією, будь ласка, завітайте на офіційну сторінку МОЗ України  та/або сторінку Національної служби здоровя України.

Відповідальний Департамент реабілітації та медичного забезпечення, телефон для довідок: +38(063) 230-23-25.

Код для вставки на сайт

Вхід для адміністратора

Форма подання електронного звернення


Авторизація в системі електронних звернень

Авторизація в системі електронних петицій

Ще не зареєстровані? Реєстрація

Реєстрація в системі електронних петицій


Буде надіслано електронний лист із підтвердженням

Потребує підтвердження через SMS


Вже зареєстровані? Увійти

Відновлення забутого пароля

Згадали авторизаційні дані? Авторизуйтесь