Як вберегтись від отруйної змії та лікувати укус
Укуси змій представляють серйозну загрозу для здоров’я і подекуди для життя людини. В Україні ситуація не така загрозлива, і померти від укусу змії практично неможливо, адже на території країни не поширені небезпечні види змій.
В Україні існує три види отруйних гадюк – гадюка звичайна, гадюка Нікольського та степова гадюка.
Гадюка звичайна є найпоширенішим видом, зустрічається практично скрізь. Довжина тіла зазвичай не перевищує 65 см. Забарвлення завжди камуфлююче. Ідентифікувати звичайну гадюку можна за зиґзаґами на спині, однак серед них часто зустрічаються і повністю чорні особини-меланісти. Укус може бути досить небезпечним, тому без медичної допомоги не обійтися.
Степова гадюка зустрічається рідко, природний ареал обмежений степами та лісостепами південних і східних областей країни. Вкрай рідко зустрічається у гірських районах Карпат. Середні розміри степової гадюки – близько 50-55 см. Відмінна особливість – забарвлення у коричневих або бурих тонах, спину завжди прикрашає більш темна зигзагоподібна смужка. Саме степова гадюка вважається найбільш небезпечною серед отруйних змій України, порція отрути і її токсичность найбільша.
Гадюка Нікольського поширена тільки у лісостеповій частині Лівобережжя. Загалом зустрічається рідко. Це найбільша з трьох отруйних змій України, її довжина може перевищувати 80 см. Колір має темно-чорний, без смуг і візерунків. Ще одна відмінна риса – ледь помітна діжковидна форма тіла: посередині ширше, ніж біля голови і хвоста.
Як не стати жертвою отруйної змії?
Оберіть одяг, який захистить від укусів, бажано носити штани із щільної тканини, які потрібно заправляти у взуття.
Ретельно перевірити місце відпочинку, перш ніж сісти десь на природі, постукайте по землі палицею, щоб налякати змію.
Не спішіть торкатись невідомих предметів не перевіривши їх, змії полюбляють ховатись у старих пеньках, копицях сіна, під каменями чи стовбурами дерев.
Якщо побачили змію, не робіть різких рухів і не наближайтесь до неї, краще за все буде завмерти або без різких рухів відійти вбік.
Не намагайтесь вбити чи зловити змію, вони не нападають першими, а агресивними стають лише у разі небезпеки.
Як діє зміїна отрута?
Укус змії може мати дуже серйозні наслідки, тому що отрута швидко вражає життєво важливі системи організму людини – серцево-судинну, кровотворну, нервову. Від укусу в людини вже через 30 хвилин наступають загальні ознаки отруєння: слабість, головний біль, блювота, задишка, запаморочення, з'являється набряклість тканин, запалення лімфатичних вузлів.
Перша допомога при укусі змії?
Варто якнайшвидше звернутись за медичною допомогою. Якщо транспортування до лікарні вимагає певного часу, надайте першу допомогу постраждалому самостійно:
1) зберігайте спокій і стежте, щоб постраждалий менше рухався;
2) звільніть уражену частину тіла від одягу, взуття, прикрас тощо;
3) на місце укусу накладіть стерильну пов’язку з антисептиком;
4) дайте води - при укусі змії важливо багато пити;
5) при транспортуванні покладіть уражену кінцівку на підвищення;
6) прикладіть до рани лід, обгорнутий у тканину, якщо є можливість.
Що не потрібно робити?
не намагайтесь обробляти рану додатково;
не припікайте рану;
не накладайте джгут;
не висмоктуйте отруту, так ви можете отримати алергічну реакцію та набряк верхніх дихальних шляхів;
не вживайте алкоголь.