Новий закон про мобілізацію 2024: що зміниться з 18 травня для військовозобов'язаних
18 травня в Україні набуває чинності новий закон про мобілізацію, але деякі її правила вже істотно змінилися.
Нові правила мобілізації в Україні 2024 - що вже працює і до чого готуватися
Мобілізація в Україні військовозобов'язаних від 18 до 60 років триває. Закон про мобілізацію, який був підписаний президентом 16 квітня і передбачає низку змін, набуде законної сили лише 18 травня. Тим часом сам процес мобілізації вже змінився - розповідаємо, що і для кого змінилося і що очікується ще.
- Мобілізація з 25 років
- Скасування статусу "обмежено придатний"
- Реєстр "Оберіг" та електронний кабінет військовозобов'язаного
- До чого ще готуватися в травні - більші штрафи для ухильників та мобілізація засуджених
Мобілізація з 25 років
Новий закон про мобілізацію 2024 передбачає зниження призовного віку з 27 до 25 років. Але це правило вже працює - 2 квітня 2024 року президент України підписав інший закон №3127-IX, який був ухвалений Верховною Радою в червні минулого року. Набрав чинності цей документ 4 квітня 2024 року.
Скасування статусу "обмежено придатний"
У новому законі про мобілізацію немає такого поняття як "обмежено придатний до військової служби" - будуть тільки придатні та непридатні. Згідно з ним статус обмежено придатний до військової служби скасовують, і всі, кого раніше визнали обмежено придатним, повинні будуть пройти повторну ВЛК (медкомісію) протягом 9 місяців.
Реєстр "Оберіг" та електронний кабінет військовозобов'язаного
4 квітня набув чинності ще один закон №3549-IX, який встановлює порядок опрацювання та використання даних у реєстрах для військового обліку.
Відповідно до нього в Україні буде запущено електронний реєстр військовозобов'язаних "Оберіг", який містить особисті дані чоловіків призовного віку та пов'язаний із держреєстрами.
Нагадаємо, що реєстрація в е-кабінеті військовозобов'язаного є виключно добровільною.
До чого ще готуватися в травні - більші штрафи для ухильників та мобілізація засуджених
- у мирний час - "влетить" від 5 100 до 8 500 грн (для цивільних), від 17 000 до 34 000 грн (посадові та юридичні особи);
- у воєнний час - від 17 000 до 25 500 грн і від 34 000 до 59 000 грн відповідно.
У першому читанні було ухвалено ще один законопроєкт №11079-1 - мобілізація засуджених в Україні. Документ пропонує мобілізувати на добровільній основі тих, хто відповідає вимогам служби в окремих спеціалізованих підрозділах і військових частинах. Не зможуть до ЗСУ приєднатися засуджені за злочини проти нацбезпеки України, вбивство двох або більше осіб, а також за сексуальне насильство і смертельне п'яне ДТП.