Ілля Тодорович Стринадко
Літературно-мистецька Вижниччина
Ілля СТРИНАДКО за професією інженер-будівельник, а за покликом серця – громадсько-політичний і культурний діяч, публіцист, краєзнавець, відеоаматор. Очолює Чернівецьку обласну організацію Українських Націоналістів, Вижницьку районну організацію Всеукраїнського об’єднання “Свобода” та є головою парафіяльної ради Свято-Михайлівської церкви міста Вижниця.
Народився 29 липня 1955 року у Вижниці в робітничій сім’ї. Після закінчення середньої школи у рідному місті фахову вищу освіту здобував у Харківському інституті інженерів комунального будівництва (1972-1977 рр.). Далі була військова служба. Впродовж 1979-1982 рр. працював заступником директора Вижницького деревообробного комбінату, а потім, до 1992 р., – заступником голови і головним інженером Вижницької райспоживспілки. З 1993 р. займався будівельною справою.
Іллю Стринадка знають як архітектора і безпосереднього виконавця робіт зі спорудження багатьох приватних будинків у Чернівецькій та Івано-Франківській областях. За його проєктом і, власне, й участю збудовано пам’ятну каплицю на честь 75-річчя Буковинського віча 1918 р., яке проголосило «прилучення австрійської часті української землі до України».
З 1989 р. бере активну участь у громадсько-політичному житті нашого краю й України. Зокрема, у багатьох заходах, спрямованих на здобуття й утвердження незалежності України, що проходили в Києві, Чернівцях, Хотині, Путилі, Івано-Франківську, Косові та інших населених пунктах. На сторінках районної й обласної преси неодноразово друкуються його статті, виступи, дослідження тощо. У відеоархіві Іллі Тодоровича зберігаються записи усіх важливих місцевих подій, зокрема Гуцульських фестивалів у Вижниці, Косові, Путилі, Рахові, частина яких демонструвалася по Чернівецькому телебаченню.
Був делегатом з’їздів Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка. Протягом 1993-2002 рр. очолював Вижницьке районне об’єднання Всеукраїнського товариства «Просвіта» імені Тараса Шевченка, був членом правління обласного об’єднання, сприяв активізації їхньої роботи. Засновник і перший керівник громадських організацій району: «Комітет виборців» і «Злагода». Організував при райоб’єднанні «Просвіта» в 1996-му році науково-дослідний центр творчої інтелігенції.
Ілля Стринадко – один із організаторів багатьох краєзнавчих конференцій, присвячених Буковинській Гуцульщині. Відповідальний за випуск і співавтор книжок: «Буковинському вічу — 75» (1994 р.), «Я любив вас усіх, та найбільше любив Україну» (1996 р.), «Буковина — невід’ємна частина України» (1997 р.). Автор ґрунтовних краєзнавчих нарисів «Карапчів над Черемошем» (2003 р.), «Вижницька православна громада» (2017 р.) «Вижниця: Верхня, Нижня, Нова». Був ініціатором і співголовою оргкомітету з відродження у Вижниці в 1994 році першої української гімназії на Буковині, а також ініціював і підтримував фінансово відкриття Центру історії, культури та побуту Вижницького району (нині Будинок художника), який очолював з 1997 по 2001 роки.
Волею долі до 2011 р. працював в Греції, в місті Афіни, інженером та майстром будівельної організації «IONIКН АТЕКЕ». З 2001р. по 2010 р. входив до складу правління асоціації українців Греції «Журавлиний край». Брав активну участь в Революції Гідності у грудні 2013 – лютому 2014 року в Києві і Чернівцях. З 2012 року – учасник традиційного щорічного «Маршу слави УПА» в Києві.
Ілля Стринадко є депутатом Вижницької міської ради VII-VIII скликань. Має чимало почесних грамот за значний внесок у розбудову національної держави, за щиру і віддану працю на славу Богу, за активну і багатогранну просвітницьку діяльність, вагомий внесок у справу формування національної свідомості, відродження історичної пам’яті тощо.